Czy zmywarka się opłaca

Artykuł / Porady

By odpowiedzieć sobie na pytanie:, „co jest bardziej opłacalne, zmywarka czy mycie ręczne?” należy wykonać odpowiedni test. W celu uzyskania jak najbardziej precyzyjnych wyników wykorzystamy zmywarkę z dolnej półki za cenę 1099 złotych. Sam montaż urządzenia jest prosty, wystarczy, że mamy wolne miejsce w kuchni. Każdy z nas może to zrobić sam, aczkolwiek hydraulik w tym przypadku nie powinien kosztować więcej niż 100 złotych. Do zmywarki niezbędne jest dokupienie odpowiednich detergentów: duże opakowanie tabletek (15-20 zł), sól (5 zł), nabłyszczacz (8-9 zł).
Zmywarka zużywa detergenty, wodę oraz prąd. Zużycie wody podczas 1 cyklu – przyjmijmy ekonomicznego (3h) wynosi 10 litrów (0,12 złotego). Przez te 3h urządzenie zużyje 1 kWh energii (0,60 złotego). Koszty te wychodzą przy założeniu, że metr sześcienny wody kosztuje 12 zł łącznie ze ściekami + koszty prądu. Całkowity koszt umycia naczyń w cyklu ekonomicznym to 72 grosze. Dodatkowo niezbędne jest dodanie kosztu detergentów: tabletki (17 zł – 40 sztuk, 42 grosze – 1 sztuka). Koszt całościowy zwiększy się nam, zatem do 1,14 złotego. Przy użyciu zmywarki raz dziennie przez miesiąc otrzymujemy 34 złote 20 groszy.
W przypadku zmywania ręcznego należy założyć, że w jednym zbiorniku płuczemy naczynia, w drugim myjemy. Do umycia takiej samej liczby naczyń jak w przypadku zmywarki wykorzystujemy 40 litrów wody. Dodatkowo niezbędne jest użycie płynu do mycia naczyń – 1 mycie ok 100 mililitrów. Zakładając, że płyn ten kosztuje 6 zł za litr wychodzi nam 60 groszy. Koszt umycia naczyń wynosi 1,08 złotego. Niezbędne jest jednak wziąć pod uwagę koszt ciepłej wody – koszt podgrzania waha się od 20-40 grosza. Koszt całościowy wzrasta, zatem do 1,48 złotego. Miesięcznie, zatem na zmywanie ręczne wydajemy od 38 do 44 złotych. Zmywarka, zatem opłaca się bardziej.