Jak prawidłowo podłączyć pralkę oraz zmywarkę

Artykuł / Porady

1. Podłączenie pralki bądź zmywarki do instalacji elektrycznej
Zarówno pralki jak i zmywarki sprzedawane na terenie Polski są zasilane prądem o napięciu 230 V. Oznacza to, że by je podłączyć niezbędne jest tylko i wyłącznie zwykłe gniazdko z uziemieniem. Nie jest zalecane stosowanie przedłużaczy bądź rozgałęziaczy. Wymogi bezpieczeństwa nakazują też by gniazdko elektrycznie nie było bliżej aniżeli 60 cm od punktu poboru wody.
2. Podłączenie pralki bądź zmywarki do instalacji wodnej
Nasze urządzenie musi być zasilane wodą. Jest to najczęściej zimna, aczkolwiek w instrukcji obsługi znajdziemy wzmiankę o tym czy producent zezwala na ciepłą. W większości przypadków temperatura wody nie może przekraczać 60 stopni. W celu podłączenia pralki lub zmywarki do instalacji wodnej używamy węża. Zazwyczaj jest on już w komplecie. Pamiętajmy, że wąż posiada określoną długość, przeważnie 1,5m. Nasze urządzenie musi, więc stanąć blisko punktu poboru wody. Wąż od zmywarki musi posiadać elektrozawór, którego celem jest zapobieganie zalaniu kuchni w przypadku nieszczelności zmywarki. Tradycyjne węże posiadają nakrętkę z gwintem ¾ cala, co oznacza, że nasza instalacja wodna również powinna taki gwint posiadać. Na połączeniu niezbędny jest zawór odcinający, który umożliwi nam odłączenie urządzenia od instalacji bez wcześniejszego zakręcania dopływu wody.
3. Podłączenie pralki bądź zmywarki do kanalizacji
Gniazdo elektryczne i instalacja wodna to nie wszystko. Podejście kanalizacyjne powinno mieć średnice, co najmniej 4 centymetry, z wlotem skierowanym ku górze bądź wychodzącym poziomo ze ściany. Zagiętą końcówkę węża musimy umieścić w rurze odpływowej i zamocować do ściany za pomocą uchwytu, by nie wypadł. Miejsce połączenia węża trzeba uszczelnić, by uniknąć nieprzyjemnego zapachu z kanalizacji.